Na kierunku Inżynieria środowiska studia stacjonarne I stopnia prowadzone jest kształcenie w trzech specjalnościach:
- Inżynieria wody, ścieków i utylizacji odpadów,
- Inżynieria krajobrazu,
- Technologie materiałowe w inżynierii środowiska.
Na kierunku Inżynieria środowiska studia stacjonarne II stopnia prowadzone jest kształcenie w specjalności:
- Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.
Kwalifikacje absolwentów studiów I stopnia dla specjalności:
Inżynieria wody, ścieków i utylizacji odpadów - absolwent dysponuje umiejętnościami w zakresie planowania, projektowania i eksploatacji inżynierskich systemów ochrony środowiska oraz systemów wodno-gospodarczych. W czasie studiów studenci zdobywają wiedzę z zakresu m.in.: systemów usuwania i unieszkodliwiania ścieków, procesów przeróbki i zagospodarowania osadów ściekowych. Absolwenci specjalności znajdują pracę m.in. w biurach projektów i studiów, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i sanitarnej, przedsiębiorstwach branżowych produkujących i eksploatujących urządzenia inżynierii i ochrony środowiska, jak również w służbach ochrony środowiska i innych.
Inżynieria krajobrazu - absolwent dysponuje umiejętnościami w zakresie projektowania i tworzenia systemów zarządzania ochroną i zrównoważonym wykorzystaniem naturalnych walorów i zasobów środowiska a w szczególności w zakresie ochrony, pielęgnacji i kształtowania krajobrazu, planowania zrównoważonego rozwoju obszarów zurbanizowanych i wiejskich, metod i technik ochrony różnorodności biologicznej, metod rekultywacji i rewitalizacji środowiska przyrodniczego; korzystania z specjalistycznej literatury, w tym w językach obcych.
Technologie materiałowe w inżynierii środowiska - absolwent dysponuje umiejętnościami do projektowania i eksploatacji inżynierskich systemów ochrony środowiska wykorzystujących nowoczesne materiały i technologie. Jego wiedza obejmuje podstawy budownictwa i instalacji sanitarnych, technologii oczyszczania ścieków, materiałoznawstwa i technologii materiałowych, materiałów tekstylnych i polimerowych stosowanych w systemach ochrony środowiska.
Kwalifikacje absolwentów studiów II stopnia inżynierii środowiska:
Absolwent ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie niektórych działów matematyki i statystyki do stosowania w inżynierii środowiska. Ma wiedzę dającą podstawy do rozwiązywania problemów technicznych, technologicznych i organizacyjnych związanych z ochroną, wykorzystaniem i przekształcaniem zasobów środowiskowych - zarówno w środowisku przestrzeni wiejskiej, jak i w środowisku przestrzeni zurbanizowanej oraz w środowisku wewnętrznym (mikroklimat, instalacje w budynkach).
Zna metody, techniki, narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu złożonych zadań inżynierskich z zakresu inżynierii środowiska. Zna zasady projektowania obiektów inżynierii środowiska z uwzględnieniem ich niezawodności i bezpieczeństwa. Ma uporządkowaną wiedzę w zakresie alternatywnych źródeł energii pod kątem technik ich wykorzystania, zasobów, oddziaływania na środowisko przyrodnicze, korzyści i strat ekologicznych, aspektów ekonomicznych. Zna i rozumie formy oddziaływań populacji ludzkiej na środowisko oraz stopień i skalę antropogenicznych zagrożeń i przekształceń biosfery, atmosfery, litosfery i hydrosfery z uwzględnieniem oddziaływania ksenobiotyków na elementy środowiska naturalnego. Zna zasady tworzenia strategii rozwoju zrównoważonego na różnych poziomach organizacji kraju zgodnie z obowiązującym prawem. Zna podstawowe zagadnienia z zakresu zarządzania środowiskiem, w tym realizację polityki ekologicznej oraz procedury wdrażania systemów zarządzania środowiskowego.
Rodzaje studiów:
Studia I stopnia (inżynierskie)
- stacjonarne - 7 semestrów
- niestacjonarne - 8 semestrów
Studia II stopnia (magisterskie)
- stacjonarne - 3 semestry
- niestacjonarne - 4 semestry
Studia stacjonarne (dawniej tzw. "dzienne") są nieodpłatne. Studia niestacjonarne są odpłatne, opłata za semestr w roku akademickim 2020/2021 wynosi 2500zł. Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w soboty i w niedziele, w każdym semestrze realizowanych jest 9 dwudniowych zjazdów.
Zapraszamy do obejrzenia webinaru kierunku w ramach Dni Otwartych on-line
Możliwości stypendialne:
Studenci kierunku inżynieria środowiska mogą ubiegać się m.in. o następujące stypendia:
- stypendium za najlepsze wyniki w nauce
- stypendium socjalne
- stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Rejestracja elektroniczna na studia odbywa się w czterech turach, w sposób ciągły od 07.06.2021 do 23.09.2021, szczegółowe informacje o terminach i warunkach rekrutacji znajdują się w serwisie www.rekrutacja.ath.bielsko.pl